● Ştiri din Ţara Făgăraşului          ● Ce să vizitezi în Ţara Făgăraşului          ● Meteo          ● Unde să mănânci în Ţara Făgăraşului          ● Cazare în Ţara Făgăraşului         ● Pastila Zilei         ● Contact

Nicușor Dan a votat la Făgăraș: ‘E important să ținem minte de unde am plecat’”

Duminică dimineață, 18 mai 2025, în jurul orei 8:30, candidatul independent la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan, și-a exprimat votul în orașul natal, Făgăraș, la Școala Gimnazială nr. 4. A fost însoțit de partenera sa, Mirabela Grădinaru, și întâmpinat cu aplauze și îmbrățișări de către localnici.

Sursa poză: hotnews.ro.

„Am votat cu gândul la mulți oameni care sunt tăcuți, cinstiți, muncitori și care nu s-au simțit mult timp reprezentați. Am votat pentru o schimbare care să aducă prosperitate și nu una care să aducă aventură și descurajarea investițiilor în România”, a declarat Nicușor Dan la ieșirea din secția de votare.

El a subliniat importanța unității și a colaborării europene: „Am votat pentru o direcție europeană și pentru o colaborare bună cu partenerii noștri europeni și nu pentru izolarea României. Am votat pentru o societate în care să reușim să avem dialog și să nu una în care să fim dezbinați.”

Întrebat despre alegerea de a vota în Făgăraș, Nicușor Dan a explicat: „Am ales să votez aici, la Făgăraș, pentru a transmite oamenilor că nu trebuie să existe două Românii, una a marilor orașe și una a orașelor mici. Trebuie să distribuim prosperitatea peste tot în România.”

Turul al doilea al alegerilor prezidențiale are loc astăzi, 18 mai 2025, iar rezultatul va decide viitorul președinte al României.

Nicușor Dan a votat la Făgăraș: ‘E important să ținem minte de unde am plecat’” recenzie.